حسین پاکدل
حسین پاکدل
14:30 94/03/05
سین هشتم، سرپناه
در دیدار 3 هنرمند با معاون رئیس جمهور چه گذشت؟
سرویس : فرهنگی و هنری - سینما و تئاتر
رضا کیانیان، حسین پاکدل و حبیب احمدزاده به نمایندگی از هنرمندان حاضر در حرکت فرهنگی اجتماعی «سین هشتم، سرپناه» با شهیندخت مولاوردی معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده دیدار و گفتگو کردند.

به گزارش ایسنا، در آغاز این دیدار که عصر روز دوشنبه 4 خرداد ماه برگزار شد، رضا کیانیان حرکت فرهنگی اجتماعی «سین هشتم سرپناه» را که از سوی هنرمندان برای حمایت از بی خانمان ها شکل گرفته است، تشریح و گزارشی درباره وضعیت بی خانمان ها ارایه کرد.

این بازیگر سینما و تئاتر با اشاره به آماری مبنی بر وجود 15 هزار بی خانمان در تهران افزود: در این میان، 5 هزار بی خانمان زن داریم که به مراتب از مردها آسیب پذیرتر هستند و این در حالی است که موسسه خیریه «طلوع بی نشان ها» برای رسیدگی به بی خانمان های مرد فعالیت می کند.

کیانیان با اشاره به همراه شدن بسیاری از هنرمندان نامدار با حرکت فرهنگی اجتماعی «سین هشتم، سرپناه» اضافه کرد: مردم و هنرمندان این حرکت را آغاز کرده اند و حالا نوبت دولت است که همراهی خود را نشان دهد.

او در عین حال تاکید کرد: ما نمی خواهیم قیمومیت داشته باشیم چون هدف اصلی ما این است که توجه افکار عمومی را نسبت به این ماجرا که یکی از معضلات بزرگ شهری است، جلب کنیم چراکه بی خانمانی برای کل جامعه خطرات بی شماری دارد.

کیانیان ادامه داد: بر همین اساس ما می خواهیم واسطه ای باشیم تا بتوانیم یکسری امکانات را برای اسکان این افراد بگیریم و امیدواریم ازمیان انبوه ساختمان های متروکه ای که وجود دارد، مکانی برای اسکان آنها اختصاص داده شود. ضمن اینکه از برخی از هنرمندان پیشکسوت می خواهیم تا نظارت بر امور را بر عهده بگیرند.

این بازیگر با اشاره بر لزوم فرهنگ سازی در زمینه برخورد با پدیده بی خانمانی اضافه کرد: شاید مردم بعضی محله ها دوست نداشته باشند در کنار خانه هایشان ساختمانی برای اسکان بی خانمان ها اختصاص داده شود اما هنرمندان می توانند مردم را در این زمینه توجیه کنند تا مردم با این قشر آشتی کنند و آنان را بپذیرند.

او ادامه داد: از سوی دیگر سرمایه های انسانی بسیاری داریم که نمی دانند باید چه کنند، ولی هنرمندان می توانند این سرمایه های بالقوه را برای اموری مانند سر و سامان دادن به بی خانمان ها بالفعل کنند.

کیانیان یادآور شد که موضوع سر و سامان دادن به بی خانمان ها به سه وزارتخانه کار، بهداشت و کشور مربوط می شود و پیشنهاد کرد جلساتی با حضور مسئولان این وزارتخانه ها برگزار شود.

در همین زمینه مولاوردی قول داد با توجه به فعالیت ستادی معاونت رییس جمهور در امور زنان و خانواده، هماهنگی هایی را برای این دیدار انجام دهد.

وی ادامه داد: ما فعالیت ستادی داریم و می توانیم دستگاه های مختلف را با این جریان هماهنگ کنیم.

مولاوردی همچنین پیشنهاد کرد تا هماهنگی هایی را برای دیدار هنرمندان با اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری انجام دهد تا هنرمندان بتوانند علاوه بر دیدار با سه وزاتخانه نامبرده، مسایل را با معاون رییس جمهوری هم مطرح کنند.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده، نبود سرپناه را یکی از مشکلات بزرگ جوامع امروزی دانست و افزود: نبود سرپناه بزرگترین مشکل زنان زندانی بعد از دوره محکومیت است، چراکه بسیاری از آنان از خانواده های خود طرد می شوند و حتی گاهی بعضی از آنان ناچار می شوند به دلیل نداشتن محل زندگی، بار دیگر به زندان برگردند.

مولاوردی ادامه داد: علاوه بر این هنوز نتوانسته ایم به گونه ای درخور ، خانه های امن را برای زنان تحت خشونت ایجاد کنیم.

در این جلسه حسین پاکدل نیز گفت: رسیدگی به امور بی خانمان ها وظیفه اجتماعی و اخلاقی همه ماست و هنرمندان با ظرفیتی که دارند می توانند دیگر اقشار مانند پزشکان یا وکلا و ... را نیز با این حرکت همراه کنند.

او با ابراز تاسف از رشد معضل بی خانمان تاکید کرد: کار هنرمندان با اسکان بی خانمان ها تمام نمی شود، چراکه مساله مهمتر همه ما فرهنگ سازی است که در آن ، این حساسیت را در مردم ایجاد کنیم تا در قبال کارتن خوابها احساس مسئولیت بیشتری داشته باشند.

پاکدل در عین حال خاطرنشان کرد: نمی توان این مشکلات را یک روزه حل کرد اما باید به سمت فرهنگ سازی برویم.

همچنین حبیب احمد زاده دیگر هنرمند حاضردر این نشست با تاکید بر نقش مهم هنرمندان در اعتماد سازی برای انجام امور اجتماعی خاطرنشان کرد: وقتی مردم ببینند گروه بزرگی از هنرمندان که خود در جریانی ذی نفع نیستند اما برای حل مشکلات اجتماعی خود را به دردسر می اندازند و تلاش می کنند، راحت تر به این گروه مرجع اعتماد می کنند. ضمن انکه تشویق می شوند تا خود نیز در چنین فعالیتهایی مشارکت کنند.

در پایان این جلسه مقرر شد با هماهنگی شهیندخت مولاوردی جلساتی با معاون اول رییس جمهور و نیز سه وزاتخانه بهداشت، کار و کشور برگزار شود.

تاکنون هنرمندانی مانند جمشید مشایخی، رخشان بنی اعتماد، پرویز پرستویی، علی رفیعی، بهمن فرمان آرا، فاطمه معتمدآریا، حمید جبلی، حبیب رضایی، هما روستا، شمس لنگرودی، نیکی کریمی، فرشته طائرپور، کمال تبریزی، بهرام رادان، عاطفه رضوی، علی زند وکیلی، نگار اسکندرفر، شیرین یزدان بخش، افشین هاشمی، مهناز افشار، سهراب پورناظری، مجید قناد، رضا یزدانی و ... به این حرکت فرهنگی اجتماعی پیوسته اند.

همچنین چهره هایی مانند احمد مسجد جامعی و سیروس برزو (روزنامه نگار پیشگام در مطبوعات علمی و دارنده جایزه جهانی روزنامه نگاری علمی) با این حرکت همراه شده اند.

این هنرمندان بخشی از جوایز یا آثار هنری خود را به نفع بی خانمان ها هدیه می کنند که این آثار توسط حامیان مالی برنامه خریداری و در قالب یک موزه نگهداری می شود و درآمد حاصل از آن نیز صرف تهیه و تجهیز ساختمانی برای اسکان بی خانمان ها خواهد شد.
سین هشتم، سرپناه
6
سعید مرادیسعید مرادی
14:55 94/03/05
چه گروه خوبی رضا کیانیان که ادم بسیار دقیقی و باریک بینیه شما هم که زبان برنده و بی تعارف نفر سومتون هم که بچه ابادانه روحیه جنگی داره خوبه عالیه خواهشا تعرفو کنار بزارید بچه های تئاتر نیاز به حمایت دارن به ولله تئاتر داره رو به اضمحلال میره بودجه نیست حمایت نیست خواهشا کاری کنید کارتون برای بی سرپناها خوبه ولی اول رسته خودمونو حمایت کنید تا جونو رمقی داشته باشیم مردمو حمایت کنیم
ستاره تستاره ت
21:28 94/03/05
خوشحالم که اساسی پیگیر هستید.
ستاره تستاره ت
21:36 94/03/05
خوشحالم که اساسی پیگیر هستید.
دست شما درد نکنه
سلام جناب پاکدل
شما باید وزیر میشدید تا هنرمند کارت درسته