حسین پاکدل
حسین پاکدل
01:17 93/12/18
هربار مقابل این طشت مى نشینم...
گفتگو با مهدى سلطانى بازیگر و مشاور نمایش"یک صبح ناگهان"

به گزارش خبرگزاری هنر «آرتنا»، مهدی سلطانی می گوید در نمایش «یک صبح ناگهان»، قهرمان یا ضد قهرمان به معنای رئالیستی وجود ندارد.
به گزارش سایت ایران تئا تر، مهدی سلطانی از جمله بازیگران شناخته شده ای است که این روز ها در نمایش «یک صبح ناگهان» به کارگردانی حسین پاکدل به ایفای نقش می پردازد. او در این اثر ایفاگر نقش بهرام زرین نگار، نقاشی در دوره ناصرالدین شاه است؛ شخصیتی محوری که تمام بازیگران و اثر، پیرامون او شکل می گیرد.
«یک صبح ناگهان» به نویسندگی و کارگردانی حسین پاکدل، برداشتی آزاد از داستان بلند «تشت خون» اسماعیل فصیح است. مهدی سلطانی در مورد تغییرات نمایشنامه نسبت به متن اصلی و نگاه متفاوت پاکدل به داستان گفت: «در داستان اصلی، همسر بهرام، فردی عامی تر است، اما در نمایشنامه این گونه نیست. اگر زن عامی و مرد فرهیخته بود، شاید این شبه ایجاد می شد که اندیشه گی تنها برای مرد است، همچنین به نظرم، نگاه کلی تر و جامع تری به اثر و داستان اصلی شکل گرفته است. مقصود در این نمایش فرد نیست، این جا قهرمان یا ضد قهرمان به معنای رئالیستی آن وجود ندارد.»
این بازیگر و مدرس دانشگاه ادامه داد: «کاری که کمال (با بازی مهدی پاکدل) فرزند بهرام انجام می دهد، در نگاه رئالیستی حماقت است! چرا باید خود را بکشد؟ با این مسئله چه چیزی درست می شود؟ اما در نگاه غیر رئالیستی این یک از خود گذشتگی است. حتی پدر و مادر هم دچار تحول می شوند. مادر فکر می کند فرزند دست به حماقت زده و خونش را ریخته تا آن ها را عزادار کند، پدربزرگ هم این نظر را دارد، چراکه متکی بر سنت هاست. اما نقاش از سنت ها گریخته و همین سنت شکنی باعث شده است تا هنجارشکن به نظر آید. هنجارشکنی او به مذاق حاکمیت آن زمان خوش نمی آید. او برای خوش رقصی پیش بالادستی ها یا به دست آوردن پست و مقامی دست به چنین عملی نمی زند. آن ها می خواهند هنجارشکن را سرکوب کنند تا جامعه روال آرام و سنتی جلو برود. شاید حکومت ها ترجیح می دهند مردم یکدست باشند تا این که اندیشه ای متفاوت داشته باشند.»
سلطانی با اشاره به ابعاد شخصیت بهرام در نمایش «یک صبح ناگهان» اظهار کرد: «بهرام یک تیپِ متناسب با ساختار نمایش است. یک ساختار روایی که آن را اپیک یا حماسی تعریف می کنیم. در این اثر لازم است اشخاص بازی به سمت تیپ بروند. منظور تیپ سازی به معنای بد آن نیست. آنان درگیر روان شناسی شخصیت نشده اند.»
او افزود: «به دلیل این که بهرام شخصیت نیست، نمی توان خیلی وارد جزئیات کاراکترش شد. شخصیت پردازی او به لحاظ جسمانی، روحی، روانی و حتی محیطی است، او پدری نقاش و دگراندیش است که با سنت های غلط مبارزه می کند. البته او خود ریشه در سنت دارد. همان گونه که بیان کردم، هدف این نمایش، شخصیت پردازی نیست، حتی هدف قصه گویی هم ندارد، زیرا قصه از همان ابتدا توسط ملک (دختر کوچک بهرام که شاهد خودکشی کمال بوده) که راوی است، گفته می شود. آن چه اهمیت دارد، موقعیت هایی است که شکل می گیرند و آدم هایی که با این موقعیت برخورد می کنند. این تشت استعاره ای از تشت رسوایی یکایک آدم هاست.»
این بازیگر تئا تر در مورد این سبک اجرایی خاطرنشان کرد: «در ادبیات داستانی ما هم بیش از آن که به درام توجه شود، به موقعیت توجه شده است. در ناخودآگاه جمعی ما، روایت، نقد کردن و قصه گفتن وجود داشته است و این می تواند برای بییننده ایرانی جذاب باشد. این کار، روایی، حماسی و اپیزودیک است و هر اپیزودی می تواند برای خود شروع و نقطه فرود داشته باشد. در کل درام باید نشستن پدر بر تشت خون، بلند نشدن و گزلیک (چاقوی کوتاه دسته دار) تیزی که کنار او وجود دارد برای تماشاگر تعریف شود تا در نهایت تکلیف مشخص شود. آیا پدر هم خون خودش را می ریزد و خون تازه ای روی خون دلمه شده کمال ریخته می شود و این گونه اعتراض خود را نشان می دهد؟ از آن جایی که نویسنده قرار نبوده کشتن را راهگشای مشکلات تلقی کند، بهرام از این چاقو برای پاره کردن هندوانه بهره می برد و رویایی را به تماشاگر نشان می دهد.»
سلطانی در مورد اینکه شخصیت ها با توجه به این که تداعی گر نقش های تاریخی و نزدیک به تیپ هستند، اما از کلیشه ها دور مانده و به خوبی با مخاطب امروز خود ارتباط برقرار می کنند، توضیح داد: «این درک موقعیت است، به عنوان بهرام هربار که پشت تشت خون می نشینم، احساس می کنم واقعاً این اتفاق برام افتاده است، بهرام هستم و فرزندم را از دست داده ام، می خواهم خودم را بکشم، واقعاً به آگاهی می رسم. واقعاً فکر می کنم حسودم، پشیمانم. به دلیل اینکه این ها را درک می کنم، سعی می کنم آن را به مخاطبان نیز انتقال دهم.»
او افزود: «بسیاری از تماشاگران این نمایش با من همذات پنداری می کنند، بنابراین جایی که اشک می ریزم، با من همدردی می کنند و هم پای من اشک می ریزند. همین مسئله موجب پالایش روحی آنان می شود، این پالایش روحی، برای شان آرامش می آورد. در واقع آنان وقتی در این مراسم عزاداری شرکت می کنند، سبک می شوند. در انتهای نمایش هم، کورسویی از امید شکل می گیرد و تماشاگر آن را درک می کند که فضا می توانست این شکلی باشد؛ یعنی می توانست وزیر، وکیل، ... و مردم همه دور هم باشند، به اندیشه های هم احترام بگذارند و همه چیز را به خوبی پیش ببرند. ای کاش این گونه بود.»
هربار مقابل این طشت مى نشینم...
2
تصور من از نمایش همیشه کوچه بازاری بوده اما هنرمندانی چون شما و مهدی سلطانی و محمود عزیزی و حمید سمندریان و عده معدود دیگر این هنر رو مدرن و آکادمیک و قابل پذیرش برای نسل امروز کردند این کار ارزشمند شما و دیگران رو که در این عرصه با جدیت پیگیری و پیش میبرند ارج نهاده و سپاسگذاری میکنم
عالی